Oberammergau – niemieckie Alpy i Misterium Męki Pańskiej

Oberammergau leży w niemieckich Alpach, a dokładnie w Górnej Bawarii, w powiecie Garmisch-Partenkirchen nad rzeką Ammer. Przez gminę prowadzi droga B23. Zobaczmy na trzech zdjęciach, jak jest tam uroczo – i zimą, i latem.

Obermmergau leży u podnóża masywu Kofel. Co dziesięć lat mieszkańcy Obermmergau w Bawarii organizują nadzwyczajne misterium pasyjne. Tradycja ma już ponad cztery wieki stażu. Po raz pierwszy przygotowano ją, aby oddalić groźbę epidemii dżumy. Misterium Męki Pańskiej „Das Passionsspiele” trwa przez pięć miesięcy od maja do października. W wydarzeniu występują gromadnie mieszkańcy (blisko połowa z nich) i wiernie pilnują scenariusza spektakli.

W 1632 roku przyszła tu dżuma. Zabiła 82 mieszkańców. Rok później radcy miejscy zdecydowali, że w podzięce za zakończenie epidemii, wystawiać będą co dziesięć lat wielkie „Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa”. Po raz pierwszy misterium rozegrało się w Zielone Świątki w 1634 roku na parafialnym cmentarzu. Dwa wieki później grano je już na „łące Pasji”. W 2010 roku wydano na imprezę 32 miliony euro, a przychód – w tym z turystów – wyniósł 100 milionów euro.

W rolę Jezusa może wcielić się jedynie osoba urodzona w Oberammergau, która żyje tu na co dzień i ożeniła się z miejscową kobietą.

Zdjęcia z Oberammergau:

Oberammergau

Panorama Oberammergau

Kofel Oberammergau

Góra Kofel w Oberammergau, Garmisch-Partenkirchen, Bawaria, Niemcy

Oberammergau Klasztor

Klasztor Ettal

Take a trip

Może Ci się również spodoba