Andora

Andora jest stosunkowo mało znanym krajem – bardzo wielu ludzi zwyczajnie nie wie nawet o tym, że gdzieś na mapie Europy możemy znaleźć pewne maleńkie państewko o takiej właśnie nazwie. Wciśnięta pomiędzy Francję a Hiszpanię pozostaje niejako w ukryciu oraz cieniu dwóch ogromnych krajów, chociaż równocześnie warto jest zauważyć, że pomimo swoich bardzo niewielkich rozmiarów Andora może nam zaoferować sporo naprawdę interesujących atrakcji turystycznych.

Andora

Andora - stolica Andory

Nazwa Andora pochodzi prawdopodobnie z nawarryjskiego słowa anduriall – kraj pokryty zaroślami. Są też inne teorie, np. od słowa hiszpańskiego andar – chodzić.
Język urzędowy: kataloński
Waluta: euro
Stolica: Andora (Andorra la Vella)
Wjazd i pobyt: paszport bądź dowód osobisty (przez okres 90 dni, paszport ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu).
EKUZ: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obowiązuje – należy ubezpieczyć się prywatnie
Klimat: podzwrotnikowy śródziemnomorski
Religia: w 90% to katolicyzm
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna (rządzi Rada Generalna, a reprezentują kraj współksiążęta – prezydent Francji oraz biskup z hiszpańskiego miasta Seo de Urgel)
Gospodarka: głównie turystyka. Andora uchodzi też za raj podatkowy.

Najważniejsze miasta Andory:
Andorra la Vella – 20 tys. mieszkańców
Les Escaldes – 15 tys.
Encamp – 11 tys.
Sant Julia de Loria – 7 tys.
La Massana – 7 tys.
Canillo – 3 tys.

Andora zajmuje powierzchnię zaledwie 468 kilometrów kwadratowych – jest zatem o wiele mniejsza niż przeciętne polskie województwo – i zamieszkana jest przez nieco ponad 84 tysiące mieszkańców. Równocześnie jednak każdy turysta może tutaj spokojnie spędzić nawet kilka dni, ciesząc się wszystkimi niesamowitymi atrakcjami, jakie ów kraj może nam zaoferować.

Atrakcje turystyczne Andory

Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim miasto Andora, będące stolicą tego niewielkiego kraju. Już sam jego krajobraz może wprawiać w prawdziwe osłupienie, bowiem jest ono wciśnięte pomiędzy ogromne pasmo górskie, zatem nawet zwykłe przebywanie w nim może nam dostarczyć niemałych wrażeń.

Jednym z najważniejszych budynków w całym mieście jest Casa de la Vall, pochodzący prawdopodobnie z początków XVI wieku kamienny pałac, który obecnie stanowi siedzibę rządu Andory.

Oprócz tego największym skarbem tego kraju jest jego natura – Andora leży w całości na terenie Pirenejów, jednego z największych łańcuchów górskich w Europie, co już samo w sobie czyni z niej idealne miejsce dla każdego, kto lubi w jakikolwiek sposób spędzać swój czas właśnie w górach.

Pomimo tego, że Andora z powodu swoich rozmiarów jest praktycznie niezauważalna na mapie, to jednak trzeba przyznać, że kraj ten potrafi naprawdę mocno zaskoczyć każdego turystę samą ilością najróżniejszych atrakcji, jakie można tutaj spotkać. Naprawdę warto jest zatem bliżej zapoznać się z jego kulturą i historią, bowiem czasami trudno jest nawet uwierzyć w to, że miejsce o tak niewielkiej powierzchni może w sobie skrywać tak wiele niesamowitych skarbów.

Mapa Andory