Finlandia

Finlandia – kraina, w której tysiące jezior i bagien przeplatają się z połaciami lasów, by na północy przyjąć postać odludnej tundry. Słynie z sauny, reniferów, skoków narciarskich i Świętego Mikołaja. Jednak niewątpliwie największym skarbem Finlandii jest zachęcająca do aktywnego wypoczynku dzika przyroda.

Katedra Helsinki

Katedra w Helsinkach


 

Stolica: Helsinki
Podział administracyjny: 12 okręgów
Najważniejsze miasta: Helsinki, Espoo, Tampere, Vantaa, Turku, Oulu, Lahti, Jyväskylä, Kuopio
Powierzchnia kraju: 338 145 km2
Liczba ludności: 5 350 156
Ustrój polityczny: republika parlamentarno-gabinetowa
Jednostka monetarna: Euro

Co zwiedzić w Finlandii?

Regiony najatrakcyjniejsze pod względem przyrodniczym to Pojezierze Fińskie i Laponia. W Finlandii znajduje się ponad 30 parków narodowych, z których warto wyróżnić Park Oulanka, Park Koli czy północny Park Lemmenjoki. Finlandia słynie ze sportów zimowych – największe ośrodki znajdują się w Lahti, Kuopio oraz Kussamo, w którym sezon narciarski trwa 200 dni w roku.

Stolica – XVI wieczne Helsinki, granicami obejmuje 315 wysp, charakteryzuje się niską, zróżnicowaną architektonicznie zabudową. Spacerując najsłynniejszą ulicą – Mannerheimintie zobaczymy teatr narodowy, budynek parlamentu, muzeum sztuki nowoczesnej – Kiasma oraz operę narodową. Na Placu Senackim zwiedzimy katedrę luterańską Tuomiokirkko. Nie sposób pominąć kościoła w skale Temppeliaukio, muzeum Ateneum oraz zaliczanej do największych fortec morskich na świecie – Suomenlinna. W przerwie należy koniecznie spróbować tradycyjnych fińskich potraw, takich jak mięso z renifera, czy zupa łososiowa.

Z Helsinek promem można łatwo dostać się na Wyspy Alandzkie. Archipelag około sześciu i pół tysięcy wysepek jest rajem dla wodniaków, rowerzystów i wędkarzy.
Warte odwiedzenia są stare fińskie miasta. Słynne z drewnianej zabudowy Porvoo oraz Rauma, posiadające najstarszy uniwersytet, portowe Turku oraz nieodległe Naantali z „Doliną Muminków”. Do Savonlinnia należy udać się celem zwiedzenia zamku Olavinlinna, na którego dziedzińcu corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Operowy.

Na północy znajduje się Laponia ze stolicą w Rovaniemi. O jej atrakcyjności stanową m.in. dzika przyroda, objęta rezerwatem Ranua Zoo oraz zorza polarna. Spotkamy tu również rdzennych mieszkańców, wypasających renifery, od których kupimy słynne noże „finki” oraz pamiątki z rogu, kości i skóry tych zwierząt. Kilka kilometrów na północ od Rovaniemi przebiega krąg polarny (Napapiiri). Odwiedzimy tam również Wioskę Świętego Mikołaja.

Kiedy jechać lub polecieć

Finlandia najbardziej atrakcyjna staje się latem i zimą. Trwające od czerwca do sierpnia lato to idealna pora na turystykę pieszą i wodną. Średnie temperatury powietrza wynoszą w lipcu 13°C do 22°C, a dzień trwa średnio 21 godzin i 35 minut. Zimą dzień skraca się do 6 godzin na południu, a w Laponii trwa noc polarna. W styczniu średnie temperatury wynoszą -2°C stopnie w południowej części kraju i -14°C na północy. Panują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych oraz obserwacji zórz polarnych w Laponii.

Loty z Polski

Lot z Warszawy do Helsinek trwa około 2 godzin. Przeloty do Finlandii oferują porty lotnicze w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Szczecinie.

Informacje praktyczne

  • Różnica czasu w porównaniu z czasem polskim wynosi +1 godzina.
  • Polskie prawo jazdy oraz polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane. Komunikacja miejska jest dobrze zorganizowana, średnia cena biletu wynosi 2 €.
  • Najtańsze noclegi znajdziemy w schroniskach młodzieżowych i na kempingach. Ceny noclegów w chatkach wakacyjnych (mökki) i wioskach turystycznych uzależnione są od sezonu.
  • Najważniejsze święta: Juhannus (św. Jana, koniec IV), Vappu (Noc Walpurgii, 1 V), Wielkanoc, Boże Narodzenie i Nowy Rok.
  • Finlandia jest krajem przyjaznym dla rowerzystów. Helsinki oferują darmowe wypożyczalnie rowerów (Green Bicycle).

Ciekawostki

Średnia gęstość zaludnienia wynosi 17 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Czyni to z Finlandii najrzadziej zaludniony kraj Europy po Norwegii i Islandii.
W kraju są ponad dwa miliony saun, podczas gdy samych Finów jest około 5,2 milionów.

Języki

Językami urzędowymi w Finlandii są fiński i szwedzki. Bez problemu można się porozumieć w języku angielskim. Finlandia jest na piątym miejscu pod względem znajomości języka angielskiego wśród państw nieanglojęzycznych.

Religie

W Finlandii istnieją dwa kościoły narodowe: fiński Kościół Ewangelicko-Luterański i fińska Cerkiew Prawosławna. Ten pierwszy zrzesza znaczną część społeczeństwa – 83%. Jednakże badania Eurobarometru z 2005 roku donoszą, że do wiary w boga przyznaje się 41% Finów.

Sławni Finowie

  • Martti Ahtisaari – prezydent w latach 1994 – 2000, nagroda nobla 2008
  • Kimi Räikkönen – Formuła 1 , mistrz świata w sezonie 2007
  • Aki Kaurismäki – reżyser
  • Artturi Ilmari Virtane – chemik, Nagroda Nobla 1945
  • Jean Sibelius – kompozytor
  • Tove Marika Jansson – autorka książek o Muminkach
  • Elias Lönnrot – poeta narodowy, autor Kalevali

 

Historia państwa

Finowie przez kilkaset lat żyli pod obcym panowaniem i stosunkowo niedawno odzyskali własne państwo. Przyjmuje się, że ziemie fińskie zasiedliły plemiona przybyłe z centralnej Rosji. Za początek historii Finlandii uznaje się przeprowadzoną przez Szwecję w XII w. krucjatę fińską, która przyczyniła się do chrystianizacji kraju i umocnienia władzy szwedzkiej w kolejnych wiekach. Wiek XVI przyniósł istotne zmiany, w kraju przyjęto luteranizm, rozwinęło się także piśmiennictwo narodowe. Jednak liczne wojny prowadzone przez Szwecję, nieurodzaj i klęski głodu, doprowadziły w końcu XVII w. do spadku liczby ludności w Finlandii nieomal o 1/3. Z początkiem XIX w. kraj przeszedł pod panowanie rosyjskie. Stopniowo zyskiwał coraz większą autonomię, by w roku 1917 ogłosić niepodległość. Po wojnie Finlandia zachowała suwerenność w sprawach wewnętrznych. Późniejszy rozpad ZSRR spowodował utratę głównego rynku zbytu, kraj dotknął kryzys gospodarczy. Jednak dynamiczny rozwój szkolnictwa i inwestycje poczynione w kierunku badań naukowych przyniosły pozytywne skutki. Nowe technologie (rozwój koncernu Nokia, stworzenie usługi sieciowej IRC w 1988 roku oraz systemu operacyjnego Linux) przyczyniły się do wyjścia z kryzysu. Przystąpienie w 1995 r. do Unii Europejskiej skutkowało dalszym rozwojem gospodarczym państwa. Dziś Finlandia jest jednym z najbogatszych krajów świata.

Anna Piątek

Mapa Finlandii

Przewodnik Skandynawia

Przewodnik po Skandynawii

Skandynawia.
Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia

Peter Zralek, Maciej Zborowski
Wydawnictwo Bezdroża
Data wydania: 2011/04
Liczba stron: 252

Zobacz i zamów przez internet >>