Grecja

Grecja to jeden z najbardziej popularnych kierunków turystycznych w Europie. Stąd pochodzi rozkwit cywilizacji europejskiej. Podróże do Grecji to zarazem odpoczynek na plażach, jak i poznawanie korzeni naszej kultury.

Grecja
 
Stolica: Ateny
Waluta: Euro
Język: grecki
Religia: prawosławie
Strefa czasowa: +2 godziny – zima; +3 godziny-lato
Najwyższy szczyt: Olimp (2917 m n.p.m)
Kod samochodowy: GR

Kiedy jechać? Klimat i pogoda

Grecja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego, charakteryzującego się długimi, gorącymi okresami letnimi oraz łagodnymi, wilgotnymi zimami.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by odwiedzać ten kraj przez cały rok. Wczesną wiosną, kiedy upały nie dają się we znaki, warto poświęcić czas na zwiedzanie zabytków. Okres od lipca do sierpnia to szczyt ruchu turystycznego w Grecji – sprzyja plażowaniu, zabawie w nadmorskich kurortach i wypoczynku z rodziną. Wtedy też mamy największe szanse na skorzystanie z atrakcyjnych ofert i promocji.
Dla tych, którzy nie przepadają za wakacyjnym zgiełkiem, dobrą porą na urlop są czerwiec, wrzesień i październik – temperatury są wysokie, liczba turystów niewielka.
Grecję warto odwiedzić także w zimie, gdy temperatura spada, a w górach pojawia się śnieg.
To idealny czas na aktywny wypoczynek, a także jazdę na nartach! W Grecji znajdziemy kilka ośrodków narciarskich.

Jak dotrzeć?

Samolotem:
Najszybciej i najwygodniej podróżuje się samolotem – lot z Polski do Grecji trwa ok. 3 godzin.
Bezpośrednie loty obsługują lotniska w Krakowie i Warszawie. Największe lotniska w Grecji to Ateny, Chania, Heraklion i Saloniki.

Samochodem: z Polski do Grecji można dojechać na kilka sposobów:

Trasa I: Czechy – Austria – Szwajcaria – Włochy – Grecja
Jest to najbardziej bezpieczna trasa, ale niestety, nie najtańsza, gdyż bilet promowy to dodatkowy koszt ok. 500 PLN za samochód. Połączenie między Włochami a Grecją drogą promową odbywa się między następującymi portami: we Włoszech – Ancona, Bari lub Brindisi, natomiast w Grecji – Igoumenitsa w Epirze i Patras na Peloponezie.

Trasa II: Słowacja – Węgry – Rumunia – Bułgaria – Grecja
Trasa dosyć niebezpieczna, ze względu na częste kontrole policyjne w Rumuni i Bułgarii, odbywające się według bliżej nieokreślonych reguł. Przeprawa przez granicę bułgarsko-rumuńską biegnącą wzdłuż Dunaju odbywa się promem. Po stronie bułgarskiej czeka nas obowiązkowa dezynfekcja pojazdu.

Trasa III: Słowacja – Węgry – Serbia – Bułgaria – Grecja
Jeszcze parę lat temu trasa ta była nieprzejezdna, z uwagi na toczącą się wojnę. Dzisiaj podróż przez Serbię jest możliwa, jednak wciąż należy być bardzo ostrożnym, unikać zatrzymywania się na przydrożnych parkingach. Po przejechaniu Serbii należy raczej kierować się na Sofię, gdyż w Macedonii obowiązują wizy wjazdowe dla Polaków, w wysokości ok. 30 USD za osobę. Podobnie jak na granicy z Rumunią, również i tu Bułgarzy żądają obowiązkowej dezynfekcji samochodu.

Informacje dla kierowców

W Grecji obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest zabronione. Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,6 promila. Prawo jazdy wydane przez polskie władze uprawnia do prowadzenia pojazdu w Grecji i zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie. Kierujący pojazdem obowiązany jest mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu.

Komunikacja w Grecji

Najpopularniejszym środkiem transportu w Grecji są autobusy, którymi dojechać można niemal wszędzie. Pomiędzy większymi miastami kursują samoloty (przeloty są drogie), a pomiędzy greckimi wyspami – promy. Można również wynająć samochód lub skorzystać z usług taksówek.

Przepisy celne

Pamiętajmy, że powinniśmy posiadać 25 euro na każdy zaplanowany dzień pobytu. Wwóz euro jest nieograniczony; wywieźć można równowartość 2 tysięcy euro. Leki i inne przedmioty farmakologiczne powinny być wwożone w oryginalnie zamkniętych opakowaniach z zaświadczeniem lekarskim uzasadniającym ich używanie.

Ponadto wwieźć można:
* sprzęt turystyczny wyłącznie na własny użytek,
* 800 sztuk papierosów (lub 200 cygar),
* 1 litr alkoholu wysokoprocentowego (np. wódki),
* 2 litry wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto),
* 9 litrów wina,
* 11 litrów piwa.

Zdrowie i szczepienia

W Grecji nie obowiązują nas dodatkowe szczepienia. Obywatele UE mogą korzystać z bezpłatnej pomocy medycznej w publicznych przychodniach w ramach umów międzynarodowych. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w środki ochrony przeciwsłonecznej – kremy z wysokim filtrem, nakrycia głowy, okulary – udary słoneczne są najczęstszą dolegliwością u turystów.

Ważne telefony

• Na policję: 100
• Na pogotowie: 166

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Grecji

1. Ateny – a w Atenach nie można zapomnieć o:

• Akropol – wzgórze z ruinami antycznych budowli: Partenon, Erechtejon, Propyleje, Teatr Dionizosa, Odeon Herodesa Atticusa;

• Agora – starożytny rynek, centrum życia politycznego miasta;

• Dzielnica Plaka – to najstarsza dzielnica mieszkalna w Atenach, leżąca u stóp Akropolu. Znajdziemy tam XVIII-wieczne kamienice, których fundamenty pamiętają czasy starożytności, tajemnicze zaułki, kawiarnie i sklepy z suwenirami.

• Plac Syntagma – przy nim znajduje się Parlament oraz Grób Nieznanego Żołnierza – warto o pełnej godzinie znaleźć się w pobliżu, aby obejrzeć zmianę warty gwardzistów.

• Wzgórze Lykavittos – na to najwyższe (277 m. n. p. m) wzniesienie Aten warto wybrać się dla panoramy miasta, rozciągającej się z platform widokowych na szczycie. Na wzgórze można wybrać się pieszo lub wyjechać kolejką. Na turystów czekają kawiarnie i restauracje.

2. Meteory – niezwykły zespół klasztorny wschodniego kościoła ortodoksyjnego. Składa się z 21 klasztorów zbudowanych na ogromnych skałach piaskowca. Ich wysokości osiągają do 540 m. Skały i wybudowane na ich szczytach klasztory są od siebie oddalone, co miało sprzyjać pustelniczemu życiu mnichów. Obecnie mnisi żyją w 6 klasztorach – pozostałych 15 niszczeje.
Dla turystów udostępnione są monastyry:
• Klasztor Metamorfozy (Wielki Meteor)
• Varlaam
• Rusanou
• Klasztor św. Mikołaja Odpoczywającego
• Klasztor św Trójcy
• Klasztor św. Stefana Męczennika

Tylko w przypadku dwóch ostatnich monastyrów spotkamy się z typowym klasztornym życiem mnichów – pozostałe to właściwie muzea.

3. Epidauros – antyczne sanktuarium, poświecone Asklepiosowi, który był bogiem – uzdrowicielem. Do naszych czasów przetrwał olbrzymi teatr, mieszczący ok. 140 tys. widzów. Znany jest z doskonałej akustyki.

4. Kreta – największa wyspa Grecji, położona na Morzu Śródziemnym. Ośrodek kultury minojskiej. Warto odwiedzić ruiny pałaców w Knossos i Fajstos.

5. Santoryn – wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim, wchodząca w skład archipelagu Cyklad. W starożytności stanowiła ważny ośrodek kultury egejskiej, jednak została zniszczona przez wybuch wulkanu około XII w. p. n. e. Obecnie na wyspie rozwija się turystyka. Mianem Santorynu (oryginalna nazwa to Tira) określa się również małe wysepki wokół niej, m.in. Thirassia, Palea, Kameni, Nea Kameni i Aspronisi.

Autor: Paulina Świerk

Mapa Grecji