Irlandia

Irlandia to kraina zielonych pastwisk, mórz, krajobrazów. Mimo małej powierzchni ma do zaoferowania niezwykle dużo: urokliwe pejzaże i zabytki z ciekawą historią, ale przede wszystkim bardzo gościnnych mieszkańców. Dodatkowym atutem jest wszechobecny język angielski, który ułatwia komunikację. Ponadto, z powodu napływu Polonii, w wielu ważnych instytucjach można liczyć na pomoc polskiego pracownika.

Irlandia Dublin

Przykład nowoczesnej architektury Irlandii - most Samuela Becketta w Dublinie


 

Stolica: Dublin
Ustrój: republika, demokracja parlamentarna
Powierzchnia: 70 273 km2 (122 miejsce na świecie)
Liczba ludności: 4,5 mln (119 miejsce na świecie)
Waluta: euro
Czas: -1 godzina do polskiego czasu.

Co zwiedzić w Irlandii?

Irlandia jest bogata w cuda natury i zabytki. Będąc tam nie można nie udać się na Klify Moheru. Wielu uważa, że to najważniejsze i obowiązkowe miejsce dla turystów. Rozciągają się one na zachodzie wyspy, tworząc granicę z Oceanem Atlantyckim.

Pozostając na wybrzeżu zachodnim można dotrzeć na Wyspy Aran, w skład których wchodzą wyspy: Inishmore, Inishmaan i Inisheer. Charakterystyczne dla tego miejsca jest posługiwanie się językiem irlandzkim, a nie jak w pozostałej części kraju – angielskim. Warto wybrać się w najodleglejszą część Irlandii zachodniej, czyli na Półwysep Dingle. Kolejnym pięknym terenem jest Park Narodowy Killarney, bogaty w faunę i florę oraz niezapomniane krajobrazy.

Odwiedzając Irlandię warto wybrać się na wycieczkę do malowniczej Krainy Dwóch Jezior, czyli Glendalough. Godna polecenia jest Grobla Olbrzyma – 37 tysięcy skał, które natura ułożyła w ciekawą strukturę. Obiekt wpisany został na listę Świtowego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Nie można przejść obojętnie obok wielkiego odkrycia jakim jest Grobowiec Newgrange – starszy od piramid. Jednym z ważniejszych miejsc w Irlandii jest Croagh Patrick, wiąże się z patronem tego kraju – świętym Patrykiem. Według historii schrystianizował on Irlandię, według legendy uwolnił kraj od węży. Natomiast jeden z najcenniejszych zabytków to średniowieczny Zamek Blarney.

Turystom imponuje oczywiście stolica Irlandii, Dublin. To miasto bogate w zabytki, takie jak: Zamek Dubliński, Katedra św. Patryka, Browar Guinessa oraz liczne muzea.

Dublin Bar Temple
Bar Temple w Dublinie

Kiedy jechać do Irlandii?

Najbardziej słonecznymi miesiącami w tym kraju są maj i czerwiec. Wtedy właśnie najlepiej udać się na Szmaragdową Wyspę. Najpiękniejsze zjawiska przyrodnicze można zaobserwować wiosną.

Loty z Polski do Irlandii

Lot z Polski do Irlandii trwa ok. 3 godzin.

Połączenia z Zieloną Wyspą obsługują linie Wizz Air, Ryanair i Aer Lingus.
Najlepsze (bezpośrednie) połączenia są z lotniskami Dublin, Cork i Shannon. Można tam się dostać z każdego lotniska w Polsce.

Irlandia Święty Patryk

Obchody Dnia Świętego Patryka w Dublinie


 

Informacje praktyczne i ciekawostki

  • Irlandia jest państwem leżącym na wyspie o tej samej nazwie. Od wschodu oblewa ją Morze Irlandzkie, od południa Morze Celtyckie, a od zachodu Ocean Atlantycki.
  • Irlandię cechuje łagodny klimat z małymi wahaniami temperatury. Zastaniemy tu łagodne, deszczowe zimy i chłodne lata oraz zachmurzenie niemal przez cały rok.
  • Najważniejszym irlandzkim świętem jest Dzień św. Patryka, który przypada na 17 marca. Organizowane są wtedy występy, koncerty, festyny, parady.
  • Ciekawym świętem jest Dzień Naleśnika, obchodzony w ostatni dzień karnawału. Serwuje się wtedy naleśniki pod każdą postacią.
  • Błędem jest myśleć, że Halloween wywodzi się z USA. To Irlandia jest rodzimym krajem tego święta.
  • Flaga Irlandii symbolizuje: katolików – kolor zielony, protestantów – kolor żółty, a dążenie do pokoju między tymi dwoma grupami – kolor biały.

Języki

W Irlandii są dwa języki urzędowe: irlandzki i angielski. Teoretycznie pierwszym językiem jest irlandzki, ale w rzeczywistości posługuje się nim niewielki procent ludności. Praktycznie obowiązującym językiem jest angielski.

Religia

Pod względem religijnym Irlandia przez wiele lat była bardzo podobna do Polski. Konstytucyjnie to państwo świeckie, jednak w rzeczywistości Kościół rzymskokatolicki ingerował we wszystkie sfery życia, również w politykę. Zmiany nastąpiły kilkanaście lat temu. Powodem były liczne skandale w Kościele oraz nowy, komercyjny styl życia i światopogląd. Dziś Irlandia przechodzi duży kryzys religijny, ale nadal najliczniej zamieszkują ją katolicy. Warto również wspomnieć o patronach Irlandii – Świętym Patryku i Świętej Brygidzie z Kildare.

Słynni Irlandczycy

Długo by można wymieniać znanych Irlandczyków. Nazwiska, które jako pierwsze przychodzą na myśl to m.in. Colin Farrell, Pierce Brosnan, Liam Neeson (aktorzy), Sinead O’Connor, Enya (piosenkarki), U2, The Cranberries (zespoły rockowe), Książę Wellington (pokonał Napoleona pod Waterloo), Bram Stoker (autor „Draculi”), Arthur Guinness (twórca piwa), Sean MacBride (współzałożyciel Amnesty International).

Historia Irlandii

Początkową nazwą Irlandii była Hibemia. Ten rzymski wyraz pochodzi od łacińskiego hibemus – zimowy. Prawdopodobnie pierwsi mieszkańcy pojawili się w Irlandii ok. 9000 lat temu. Najpierw Zielona wyspa była zamieszkiwana przez Brytyjczyków, później przez Celtów. W 430 roku na wyspę przybył Święty Patryk, który dokonał chrystianizacji Irlandii. W następnym stuleciach wprowadzono podział na 150 regionów. W 1169 roku zaczął się podbój wyspy przez Brytyjczyków. Przez długi czas Irlandczycy byli atakowani i uciskani. Zostali pozbawieni wszelkich praw, zakazano używania języka irlandzkiego, na rzecz angielskiego, co ma swoje konsekwencje w dzisiejszych czasach. Wprowadzono angielskie szkoły i prawa. Doprowadziło to do powstania irlandzkiego w 1798 r. Nie dało ono jednak żadnych pozytywnych skutków. Najtragiczniejszym okresem w historii tego kraju są lata 1845-49. W ciągu zaledwie czterech lat populacja Irlandii spadła o 2,5 miliona osób. W XIX wieku, dzięki organizacji Fenian i ruchowi Sinn Fein doszło do uchwalenia niepodległości Irlandii. Niedługo po tym stała się wolnym państwem. W 1949 r. wstąpiła do Wspólnoty Narodów. W 1955 została członkiem ONZ, a w 1973 członkiem Wspólnoty Europejskiej.

Żaneta Ziółkowska

Zobacz też:
Howth – Irlandia [zdjęcia, mapa, dojazd z Dublina]
Obchody Dnia Świętego Patryka w Dublinie

Mapa Irlandii