Hiszpania

Przeciętny zjadacz chleba wie o Hiszpanii tyle, że można tam się ładnie opalić, obejrzeć rozjuszone byki i dzielnego torreadora, jeść tonami owoce morza i zapomnieć o załatwieniu jakichkolwiek urzędowych spraw w trakcie sjesty.

Hiszpania to oczywiście znacznie więcej. To niesamowita kultura, zabytki, styl życia. Z obiektów wpisanych na listę UNESCO aż 43 znajduje się właśnie w tym kraju (dla porównania Grecja posiada 17, a Polska 13 takich obiektów).

Barcelona Park Guell

Park Guell w Barcelonie

 
Język urzędowy: hiszpański (kastylijski)
Inne języki (regionalne): kataloński, baskijski, galicyjski
Stolica: Madryt
Najważniejsze miasta: zaliczyć tu należy Madryt, Barcelonę, Walencję, Sewillę, Saragossę i Malagę.
Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna
Religia dominująca: katolicyzm
Jednostka monetarna: Euro

Zobacz też: Przewodnik po Barcelonie [wideo]

Co zwiedzić w Hiszpanii?

Głównie dzięki swojej burzliwej historii, która jest największym skarbem, Hiszpania posiada bardzo wiele atrakcji do zaoferowania dla turystów m.in. architektonicznych, kulturowych, muzycznych i religijnych. Salamanka posiada najstarszy Uniwersytet w kraju (założony w 1218 roku). W zabytki z czasów rzymskich obfituje m.in. Tarragona i Sagunto, z czasów arabskich – Sewilla, Kordoba, a szczególnie Grenada i Generalife. Najsławniejszym ośrodkiem pielgrzymkowym jest Santiago de Compostela. Będąc na południu obowiązkowo należy zobaczyć przepiękne ogrody Generalife. Katedra w Burgos, zespół zabytków w Segowii i Santiago de Compostela, architektura w stylu mudejar w Aragonii, Klasztory Yuso i Suso w San Millán de la Cogolla to tylko niektóre z licznych atrakcji, które mogą zachęcać do zwiedzenia reszty kraju.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o stolicy. W Madrycie warto wybrać się do galerii-muzeum Prado, ponadto zobaczyć pałac królewski, Puerta de Alcalá czy stadion Santiago Bernabéu. Praktyczna uwaga dla miłośników kuchni: madrycka kuchnia zdecydowanie odróżnia się od tej z innych regionów Hiszpanii. Zasmakować można w rybnych potrawach, callo (flaczki) czy gulaszu z jarzynami, groszkiem, różnymi rodzajami mięsa oraz mięsem konserwowanym w solance – cocido madrileño.

Dla wielbicieli ciasnych uliczek i dzieł Gaudiego polecamy wycieczkę do Barcelony. W Barcelonie koniecznie zobaczyć trzeba deptak Rambla, muzeum Picassa, fantazyjną architekturę Antonio Gaudiego. La Rambla, La Boqueria, Plaza Real to tylko 3 główne atrakcje z tysiąca innych, które oferuje nam to leżące nad Morzem Śródziemnym miasto. Sagrada Familia, Palacio Güell – wielkie dzieła znanego architekta, Museu Nacional d’Art de Catalunya / Museo Nacional de Arte de Cataluña , muzea które gromadzą sławną kolekcję XIX- i XX-wiecznej sztuki. W końcu Camp Nou, dla tych, którzy bardziej cenią drużynę Barcelony od Królewskich.

Na Wyspy Kanaryjskie warto wybrać się na urlop, choćby dla pięknych plaż.

Ponadto Hiszpania słynie z flamenco i walki byków, choć corrida również w ojczystym kraju wzbudza wiele protestów.

Kiedy jechać do Hiszpanii?

Hiszpania to kraj, który cieszy się popularnością zwłaszcza latem (plaże Costa Brava to główny cel zapalonych plażowiczów), chociaż jest atrakcyjna turystycznie cały rok (duża baza kurortów zimowych, słynne fiesty, np. La Tomatina w Bunol, Ferias de Abril w Sewilli, La Merce w Barcelonie, Las Fallas w Walencji, wiele wydarzeń kulturalnych i artystycznych, np. Festiwal Filmowy w San Sebastián).

Loty z Polski do Hiszpanii

Do Hiszpanii można dolecieć z wielu większych polskich miast (Krakowa, Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Poznania, Katowic).

Informacje praktyczne i ciekawostki

Obecnie Hiszpania jest dziedziczną monarchią parlamentarną. Dzieli się na 17 wspólnot, które cieszą się dużą autonomią. Królem jest Jan Karol z dynastii Burbonów. W 1982 roku Hiszpania wstąpiła do NATO. W 1986 roku stała się członkiem EWG (obecnie Unia Europejska). W Hiszpanii panuje klimat śródziemnomorski. Hymnem jest „Marsz Królewski”.

Całkowita powierzchnia Hiszpanii to 504 645 km2 co stawia kraj na 52 miejscu w skali świata. Całkowita liczba ludności to 47 150 819 mln – 27 miejsce na świecie.

Języki w Hiszpanii

Co ciekawe, głównym językiem urzędowym Hiszpanii jest kastylijski (potocznie zwany hiszpańskim) oraz regionalne: kataloński, baskijski i galicyjski. Zgodnie z konstytucją, każdy obywatel ma obowiązek znać kastylijski.

Religie

Hiszpania prze wieki była uważana za bastion katolicyzmu. Obecny jej teren był jednym z najszybciej schrystianizowanych, bo już w IV wieku. Jednak w ostatnich latach proces laicyzacji i sekularyzacji pogłębiły się. 59% Hiszpanów przyznaje, że religia nie odgrywa w ich życiu ważnej roli. Prawdopodobnie sprzyjają temu reformy polityczne premiera José Luisa Rodrigueza Zapatero.

Sławni Hiszpanie

Niezwykle bogata jest galeria sław hiszpańskich. Wystarczy wymienić kilka najgłośniejszych nazwisk, żeby przekonać się jaki potencjał drzemie w kraju z Półwyspu Iberyjskiego.
Salvator Dali, Pablo Picasso, Miguel de Cervantes, Antonio Gaudi, i współcześni nam Antonio Banderas, Penelope Cruz, Jose Carreras czy Fernando Alonso.

Historia Hiszpanii

Hiszpania jest prawdopodobnie znacznie bogatsza, niż może się to na pierwszy rzut oka wydawać. W regionie zwanym Sierra de Atapuerca znajduje się stanowisko Archeologiczne, które zawiera najstarsze szczątki przodków człowieka znalezione w Europie, pochodzące z okresu sprzed 780 000 do 1 mln lat. Od 2000 roku Atapuerca wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A to nie jedyne tak wartościowe stanowisko.

Trudno określić skąd wzięła się sama nazwa Hiszpanii. Nazwa może pochodzić od Fenicjan jak również od Rzymian. Kolejna teoria to pochodzenie nazwy od legendarnych królów hiszpańskich, Hispalo i jego syna Hispano.

Samo Królestwo Hiszpanii ma bogatą przeszłość. Od ekspansji Rzymian w II wieku p.n.e i Wizygotów w V wieku po podbicie Półwyspu przez Arabów w VIII wieku, którzy w dużej mierze przyczynili się do rozkwitu kulturalnego w Europie, aż po ich całkowite wyparcie w 1492 roku. Można uznać, że Królestwo Hiszpanii powstała z dwóch Królestw, tj. Kastylii i Aragonii mniej więcej w XV wieku. Rozkwit jak i samo połączenie spowodowane głównie podbojami kolonialnymi Ameryki. Dzięki zdobytym bogactwom Hiszpania stała się Imperium Zachodniej Europy.

Mapa Hiszpanii

Przewodniki drukowane po Hiszpanii

Hiszpania PrzewodnikJeśli szukasz poręcznego, treściwego oraz fajnie zilustrowanego zdjęciami i mapami przewodnika po Hiszpanii, sprawdź książkę wydawnictwa Bezdroża.

Hiszpania. Zielony Przewodnik Michelin

Autor: Praca zbiorowa
Wydawca: Wydawnictwo Bezdroża
Wydanie 1 – 2009/04
Liczba stron: 600

Zobacz i zamów teraz >>

Wyspy Kanaryjskie Przewodnik

Wyspy Kanaryjskie. #Travel&Style

Autor: Berenika Wilczyńska
Wydanie 1
Wydawca: Wydawnictwo Bezdroża
Liczba stron: 354

Ciekawy i praktyczny przewodnik po Fuerteventura i innych Wyspach Kanaryjskich.

Zamów teraz ten przewodnik >>