Norwegia

Zwana Krainą Fiordów i Królestwem Wikingów Norwegia to kraj wyjątkowy pod względem klimatu, kultury, historii i przede wszystkim malowniczych krajobrazów rodem z opowieści fantasy. O uwagę odwiedzających walczą urokliwe wioski i miasteczka o niecodziennej architekturze, malownicze doliny wyżłobione przez cofające się lodowce, majestatyczne fiordy, trolle i wikingowie, polarne zorze oraz tzw. białe noce. Co warto zwiedzić w Norwegii? Sprawdźmy.

Norwegia

Norweskie fiordy

Położenie

Nazwa kraju pochodząca od słowa Nordvegen – czyli droga na północ, zdradza jej północne położenie. Norwegia jest bowiem najdalej wysuniętym na północ krajem nie tylko Półwyspu Skandynawskiego, ale całej Europy. Rozciąga się wzdłuż północnej linii brzegowej wspomnianego półwyspu, sięgając aż za krąg polarny. Jako państwo nadmorskie oblane jest ono wodami Morza Barentsa, Morza Norweskiego i Północnego.

Klimat i pogoda

Mawia się, iż ten, kto raz odwiedzi norweskie tereny trafiając na słoneczne dni, już zawsze będzie tam wracał. Natomiast jeśli pogoda poskąpi nowicjuszom słońca, sprawiając, że do ojczyzny wrócą przemoczeni i przemarznięci, wątpliwy jest ich powrót w tamte strony. Pogoda w Norwegii nie rozpieszcza ni turystów, ni tubylców. W niektórych rejonach kraju opady to niemal codzienność. Jednak grzechem byłoby narzekanie na pogodę, gdyż położenie części Norwegii w strefie klimatu subpolarnego wskazywałoby, iż klimat panujący tam będzie zbliżony do podobnie usytuowanej Alaski czy Grenlandii. Jednak za sprawą potężnego prądu zatokowego niosącego fale ciepłego powietrza, aura jest tu znacznie łagodniejsza, czyniąc Norwegię gościnniejszym miejscem niż jej „klimatyczni” sąsiedzi. Na południu kraju panuje klimat umiarkowany morski, a zimy i lata pod względem temperatur niewiele różnią się od tych w naszym kraju.

Zwiedzanie Norwegii, kultura i sztuka

W kraju, w którym zimy są długie i mroźne, sztuka nie jest domeną elit, a staje się sposobem na zagospodarowanie wolnego czasu. Malowanie, muzykowanie czy robótki ręczne to hobby dość powszechne.

Największy zbiór prac norweskich artystów prezentowany jest w Nasjonalgalleriet w Oslo, gdzie zobaczyć można dzieła znanego na całym świecie Edvarda Muncha. Wartym polecenia jest Park Frogner w Oslo, a w nim imponująca kompozycja rzeźbiarska Gustava Vigelanda, nad którą pracował aż 43 lata.
Ponadto Oslo oferuje swoim gościom między innymi wizyty w Muzeum Architektury i Wzornictwa, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Historii Kultury (w tym Muzeum Łodzi Wikingów), Muzeum Telekomunikacji, Muzeum Fram, czy też w Norweskich Muzeach Obrony.

W Bergen polecaną atrakcją są: Muzeum-twierdza Bergenhus, Akwarium, dom znanego kompozytora Edvarda Griega przekształcony na muzeum oraz Muzea Sztuki. Ważną atrakcją jest przejażdżka kolejką linowa Fløibanen, która łączy miasto ze szczytem góry Fløyen. Dodatkowo w tym portowym mieście organizowane są festiwale. Najsławniejszy – Międzynarodowy Festiwal w Bergen – łączy przedstawienia teatralne, muzykę, operę oraz sztuki wizualne.

Norwegia posiada specyficzną architekturę. W całym kraju podziwiać można stare kościoły słupowe, będące dziełem nawróconych na chrześcijaństwo Wikingów, którzy swe zdolności budowania statków przenieśli na budynki sakralne. Jeden z takich stavkirke znajdujący się w Urnes widnieje na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Charakterystyczne dla krajobrazu norweskiego są budynki budowane w tradycyjny sposób, z naturalnych budulców – głównie z drewna, z porośniętymi trawą dachami. W Polsce znajdziemy przykład norweskiego kunsztu budowniczego w Karpaczu, gdzie stoi importowana ze skandynawskiego kraju Świątynia Wang.

Imprezy w Norwegii

A jeśli o festiwalach mowa – Norwegia organizuje imprezy poświęcone większości gatunków muzycznych, w tym:

  • festiwal muzyki metalowej Inferno
  • Blues In Hell – jeden z bardziej znanych festiwali muzyki bluesowej w Europie
  • festiwali muzyki rockowej Quart Festival w Kristiansand
  • festiwale jazzowe w Kongsberg i w Oslo
  • Festiwal Muzyki Sakralnej w Oslo
  • Festiwal Muzyki Współczesnej Ultima w Oslo

Są także wydarzenia takie jak Dni Pokoju w Oslo (podczas których wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla), Średniowieczny Festyn, Norway Mountain Festival w Andalsnes poświęcony górom i aktywności z nimi związanej, Peer Gynt Festival (nawiązujący do bohatera ludowych legend) i wiele innych.

Atrakcje turystyczne natury

Największą atrakcją turystyczną pozostaje natura i serwowane przez nią widoki. Dzięki majestatycznym, pofałdowanym wzniesieniom, niemalże pionowym zboczom, po których spływają wodospady, malowniczym dolinom, fiordom i lodowcom, krajobraz jest niebywale urozmaicony i miły dla oka.

Fiordy to charakterystyczne polodowcowe ogromne zatoki wcinające się w głąb lądu, zazwyczaj mają wysokie, strome brzegi. Najpopularniejsze fiordy w Norwegii to: Nordfjord, Sognefjord, Geirangerfjorden, a także Eidfjorden. Obejrzeć warto też wodospady, w tym najwyższy – liczący 150 metrów – Vøringfossen.

Zorza polarna to spektakularny i zapierający dech w piersiach pokaz tańca świateł i barw, fundowany widzom przez samą naturę. Najkorzystniejsze warunki do podziwiania tego zjawiska są w momencie, w którym niebo jest bezchmurne, a powietrze mało wilgotne. Najczęściej zorze zdarzają się w okresie między późną jesienią a wczesną wiosną. Jednak jak to z naturą bywa – jest nieokiełznana i trudna do przewidzenia, dlatego podziwianie zorzy ciężko zaplanować.

Położenie Norwegii gwarantuje jeszcze jedną unikalną atrakcję, a mianowicie zjawisko polegające na tym, że słońce albo pozostaje poniżej linii horyzontu dłużej niż 24 godziny – mamy wówczas do czynienia z nocą polarną, lub odwrotnie, kiedy słońce pozostaje ponad linią horyzontu tworząc dzień polarny. Im bliżej bieguna, tym zjawiska te trwają dłużej.

Baśniowość krajobrazów podkreślają odwołania do postaci rodem z książek fantasy np. Fiord Trolli, kręta, ostro nachylona Droga Trolli, stanowiąca jej fragment Drabina Trolli, najwyższa w Europie skalna ściana – Trollveggen należąca do trudnego do przemierzenia masywu Trolltindene, trzy wapienne jaskinie tworzące tzw. Kościół Trolli oraz przydrożne znaki ostrzegające przed obecnością tych groźnych stworów. Ich podobizny na kubkach, koszulkach czy breloczkach stały się najlepiej sprzedającymi się pamiątkami z odwiedzin tego kraju.

Gospodarka

Norwegia jest jednym z najlepiej rozwiniętych pod względem gospodarczym państw na świecie. Ponadto przemysł jest czysty i nieszkodliwy dla środowiska. Całkowite zapotrzebowanie na energię pokrywane jest przez przyjazne dla środowiska elektrownie wodne. Do wysokiego PKB przyczynia się dodatkowo eksploatacja złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

Niestety, kraj ten nie jest przyjacielem portfeli turystów, zwłaszcza tych lubiących po górskich wędrówkach odpocząć przy kuflu piwa. Mimo tego mankamentu z pewnością jest godny polecenia.

Polityka

Norwegia jest monarchią konstytucyjną, co oznacza, iż panuje w niej monarcha mający zagwarantowaną przez konstytucję szeroką władzę. Aktualnie Norwegowie są poddanymi króla Haralda V.

Religia

Dominującą religią jest luteranizm – 83,1%. Dość powszechny jest także ateizm, który deklaruje aż 12,3% Norwegów. Ponadto w śladowych ilościach występują tu wyznawcy islamu, zielonoświątkowcy, katolicy czy też świadkowie Jehowy.

Klaudia Sater

Mapa Norwegii

Przewodnik Skandynawia

Przewodnik po Skandynawii

Skandynawia.
Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia

Peter Zralek, Maciej Zborowski
Wydawnictwo Bezdroża
Data wydania: 2011/04
Liczba stron: 252

Zobacz i zamów przez internet >>