Królestwo Belgii jest ciekawym państwem, które znajduje się w sercu Europy. Dlatego też tutaj należy szukać najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. Co poza unijnymi atrakcjami turystycznymi warto zwiedzić w Belgii? Jakie miasta warto zwiedzić?
Stolica: Bruksela
Duże miasta: Liège (słynie z czekoladek), Antwerpia, Gandawa, Charleroi (lotnisko tanich linii lotniczych), Brugia, Namur
Waluta: euro (EUR)
Języki: niderlandzki (głównie Flandria), francuski (głównie Walonia), niemiecki, angielski
Czy potrzebuję wizy i paszportu?
- Polacy mogą znaleźć się w Belgii (do 90 dni) bez wizy i posiadając paszport lub dowód osobisty w dobrym stanie technicznym.
- Prawo do swobodnego przemieszczania się i pobytu ma też członek rodziny obywatela UE bez względu na jego narodowość.
- Ograniczenia w ruchu granicznym mogą być wprowadzane wyłącznie w nagłych zagrożeniach bezpieczeństwa i zdrowia.
Przepisy celne Belgii
- Za rzeczy do użytku osobistego przy wjeździe do Belgii uznaje się: 200 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto), 90 l wina (max. 60 l wina musującego), 110 l piwa.
- Ilość wwożonych towarów do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży jest ograniczona i dotyczy też prezentów. Sprzedaż tych produktów jest karalna. Towar może zostać skonfiskowany, podobnie jak samochód przewożący go.
- Młodzież do 17 roku życia nie może przewozić alkoholu i produktów z tytoniu.
Obowiązek meldunkowy
Polak może turystycznie być na terenie Belgii przez 3 miesiące (90 dni). W ciągu 10 dni należy poinformować urząd gminy o miejscu pobytu (hotele, pensjonaty, szpitale czy więzienia meldują obywatela za niego).
Urzędy gminy nie wydają zwykle potwierdzenia pobytu w Belgii.
Jakiego ubezpieczenia potrzebuję?
W Belgii honorowane są polskie ubezpieczenia, a zielonej karty nie musimy mieć. Przyjmuje się, że pojazd zarejestrowany w Polsce ma OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej). Inne ubezpieczenia nie są obowiązkowe.
Zdrowie w Belgii
- Brak zagrożeń i wymogu szczepień. Wizyta u lekarza to wydatek 30–35 euro, doba pobytu w szpitalu to ok. 250 euro plus koszty badań i usług medycznych. Przed wyjazdem z Polski należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która daje prawo do opieki zdrowotnej w Belgii.
- Pacjent pokrywa koszty świadczeń medycznych, a o ich zwrot stara się w belgijskiej kasie chorych. Kasa zwraca część kosztów (bez tzw. udziału własnego pacjenta). Pacjent płaci też za transport sanitarny w Belgii, i w drodze z Belgii do Polski (oprócz interwencji karetki do wypadku przy pracy).
- Leczenie w szpitalu jest możliwe z kartą EKUZ (nagły przypadek) lub ze skierowaniem. Belgijska kasa chorych pokrywa większość opłat, a pacjent opłaca koszty pobytu i przyjęcia do szpitala oraz koszt leków. Zwrot kosztów od kasy chorych możliwy jest po przedstawieniu zaświadczenia przez lekarza lub placówkę medyczną i dowody (zapłaty, rachunki, recepty itp.). O zwrot kosztów można wystąpić także do nabliższego polskiego oddziału NFZ (również musisz mieć dokumenty potwierdzające leczenie).
– belgijska kasa chorych: regionalne Casse auxiliare d’assurance maladie-invalidité / Hulpas voor Ziekte en Invaliditeitsverzekering lub lokalne mutualité / ziekenfonds
– belgijska instytucja łącznikowa: Institut National d’Assurance Maladie-Invalidité (INAMI) / Rijksinstitut voor Ziekte en Invaliditeitsverzekering (RIZIV), 211 Avenue de Tervuren, 1150 Bruxelles, tel. (00 322) 739 7111, fax (00 322) 739 7291, bib@inami.be
Jak podróżuje się po Belgii?
Belgia ma wiele dróg dobrej jakości oraz bezpłatne autostrady. Sieć kolejowa jest gęsta, pociągi kursują często i są punktualne, a podróżowanie dla turysty może być tańsze dzięki karnetom RailPass.
Wskazówki dla kierowców w Belgii
- Międzynarodowe prawo jazdy nieobowiązkowe, ale stare polskie prawa jazdy nie są honorowane.
- Mandaty płaci się gotówką od razu na miejscu.
- Jeśli nie masz pieniędzy przy sobie, samochód będzie zatrzymany, a Ty poniesiesz koszty parkowania na policyjnym parkingu.
- Pasy musisz mieć zapięte i z przodu, i na tylnym siedzeniu
- Zakaz rozmów przez telefon komórkowy w trakcie prowadzenia auta
- Poziom alkoholu we krwi kierowcy nie może przekroczyć 0,5 promila
Limity prędkości:
- autostrada – 120 km/godz.
- droga szybkiego ruchu (jezdnie oddzielne dla każdego kierunku) – 90 km/godz.
- inne drogi w obszarze niezabudowanym – 70 km/godz.
- inne drogi w obszarze zabudowanym – 50 km/godz.
Pierwszeństwo dla pojazdów jadących z prawej strony, a wyjątki oznaczone znakami drogowymi
Przekroczenie prędkości karane mandatem 140-400 euro, a przekroczenie prędkości o ponad 40 km/godz. (30 km/godz. w obszarze zabudowanym) jest powodem do zatrzymania prawa jazdy.
Dokumenty ciężarowek i ich kierowców są skrupulatnie weryfikowane, a nieprawidłowości (zbyt długi czasu jazdy, manipulacje przy tachografach, wady techniczne, brak winiet) karane nawet kilkutysięcznymi karami (w euro).
Święta w Belgii
Jest 11 świąt państwowych, dni wolne od pracy to
- 1 stycznia – Nowy Rok
- Wielkanoc
- Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja – Święto Pracy
- połowa maja – Wniebowstąpienie
- poniedziałek po Zielonych Świątkach
- 21 lipca – Święto Narodowe Belgii
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Matki Boskiej
- 1 listopada – Wszystkich Świętych
- 11 listopada – Dzień Żołnierza
- Boże Narodzenie
Jeśli święto wypada w niedzielę, wtedy wolny jest poniedziałek.
Czy Belgia jest bezpieczna?
Kieszonkowcy i drobni złodzieje nie są niczym wyjątkowym. Zdarzają się kradzieże bagaży i rabunki aut. Uważać należy w Brukseli i Antwerpii oraz miastach na południu państwa. Można też usłyszeć o zagrożeniu terrorystycznym, szczególnie w stolicy Belgii, gdzie urzędują instytucje międzynarodowe takie jak NATO i Unia Europejska.