Łotwa

Łotwa to niewielki kraj nadbałtycki, leżący w chłodnej, północnej części Europy, jednakże z gościnnymi mieszkańcami. Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić Łotwę. Jako najważniejsze najczęściej podawane są: unikalna architektura, zdrowy klimat, spokojne, czyste plaże, ciekawa kultura oraz prosta, lecz sycąca kuchnia. Niezwykle urocza starówka stolicy Łotwy, zawierająca zabytki z czasów średniowiecza oraz liczne przykłady architektury secesyjnej, przyciąga turystów z całego świata.

Przewodnik po Łotwie

Starówka stolicy Łotwy - Rygi

Stolica państwa: Ryga
Język urzędowy: łotewski
Najważniejsze miasta: Ryga, Dyneburg, Lipawa, Jełgawa, Jurmala,
Ustrój polityczny: republika parlamentarna
Waluta: łat (LVL)
Religia dominująca: protestantyzm

Co zwiedzić?

Odwiedzając Łotwę nie można pominąć stolicy kraju – Rygi, która stanowi główną atrakcję państwa. Miasto to, położone w największej zatoce morza Bałtyckiego – Zatoce Ryskiej, zachwyca różnorodną architekturą, która łączy nowoczesność z bajkowymi kamienicami starego miasta. Na niewielkiej starówce, prócz owych kamieniczek znajduje się także wspaniała katedra – największa w rejonie krajów nadbałtyckich, a także zamek rycerski Zakonu Kawalerów Mieczowych oraz fragmenty murów miejskich i gildie kupieckie. Miejsce to jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Warto także zobaczyć Pomnik Wolności potocznie zwany Mildą. Mierzy on 43 metry wysokości, co zalicza go do najwyższych tego rodzaju monumentów w Europie. Ryga to nie tylko wspaniała architektura, lecz także miasto interesujących wydarzeń kulturalnych i rozmaitych ośrodków historyczno-artystycznych. Najciekawsze to Muzeum Motoryzacji i Muzeum Czarnych Głów.

Obok wspaniałej stolicy, Łotwa przyciąga zagranicznych turystów wieloma kurortami nadmorskimi. Najbardziej popularny to Jurmała, która znajduje się zaledwie 21 km od centrum Rygi. Wczasowicze mogą znaleźć tam piaszczyste i zadbane plaże, zdrowy, morski mikroklimat, źródła mineralne, wiele ośrodków sanitarno-leczniczych, a także rozbudowaną bazę noclegową.

Kiedy jechać?

Łotwa jest dobrym miejscem do spędzenia wakacyjnego urlopu. Wypocząć możemy w nadmorskich kurortach lub w zaciszu łotewskich lasów i licznych jezior. Niezależnie od pory roku jest też świetnym miejscem na krótki, weekendowy wypad do Rygi, w której zawsze dzieje się coś ciekawego.

Loty z Polski

Aby dostać się do Łotwy bez zbędnych przesiadek, należy skorzystać z portów lotniczych położonych w centralnej i północnej Polsce. Bezpośrednie loty wykonywane są między Rygą, a Warszawą, Bydgoszczą i Szczecinem. Z pozostałych miast możliwe są loty z co najmniej jedną przesiadką.

Informacje praktyczne i ciekawostki

  • Od roku 2004 Łotwa jest członkiem UE oraz NATO. Należy ona także do takich organizacji międzynarodowych jak ONZ, Rada Europy, OBWE, Rada Bałtycka oraz Rada Państw Morza Bałtyckiego.
  • Całkowita powierzchnia wynosi 64 589 km2, co stawia Łotwę na 123 miejscu wśród wszystkich państw świata.
  • Liczba mieszkańców Łotwy w roku 2011 bliska była 2,2 mln – 141 miejsce na świecie. Ponad 1/3 społeczeństwa mieszka w stolicy kraju.
  • Wyprzedaże w sklepach na Łotwie zaczynają się w połowie wakacji.

Języki

Językiem narodowym Łotwy jest język łotewski, jednak mieszkańcy z łatwością posługują się także językiem rosyjskim. Rozpowszechnił się on dzięki najliczniejszej mniejszości narodowej Łotwy, jaką stanowią Rosjanie.

Religie

Religią dominującą w Łotwie jest protestantyzm, który w znacznej mierze wyznają Łotysze. Druga religia to prawosławie, którego wyznawcami są Rosjanie. Na wschodzie państwa niewielka część mieszkańców praktykuje katolicyzm.

Sławni Łotysze

W każdym kraju, nawet o tak niewielkiej liczbie ludności jak Łotwa, znajduje się wiele osobistości. Wśród wybitnych Łotyszy można wymienić takie nazwiska jak: Mark Rothko (malarz, główny przedstawiciel color field painting), Pēteris Vasks (światowej sławy kompozytor), Sir Isaiah Berlin (wybitny filozof, twórca koncepcji wolności), Jacob Davis (łotewski krawiec, który zdobył popularność w Stanach Zjednoczonych szyjąc pierwsze dżinsy).

Historia

Początki Łotwy sięgają plemion bałtyckich i ugrofińskich, które osiedliły się na jej terenie w IX wieku. Przez wiele lat obszar ten był często podbijany przez sąsiednie mocarstwa, dlatego też w narodzie łotewskim widać silne wypływy kultury niemieckiej, skandynawskiej, rosyjskiej czy polskiej. Pomimo licznych inwazji, Łotysze zdołali zachować swą tożsamość narodową i ostatecznie odzyskali niepodległość po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Kuchnia łotewska

Tradycyjna kuchnia Łotwy charakteryzuje się dużą prostotą i dość skromnym zakresem składników. Opiera się ona przede wszystkim na rybach, mięsie, warzywach strączkowych i ziemniakach, a także różnego rodzaju wyrobach mącznych oraz ciemnych, żytnich lub razowych chlebach. Specjalnością Łotyszy jest zapiekanka z boczkiem, smażona golonka wieprzowa, zupa kukurydziana ze śmietaną, a także kapuśniak. Prócz tych specjałów w kuchni łotewskiej królują ryby różnego rodzaju i przygotowywane pod wszelką postacią – smażone, wędzone, suszone, marynowane, w zupach, sosach i sałatkach.

Karolina Przybyłowska

Mapa Łotwy