Malta – państwo o powierzchni zbliżonej do Krakowa. Burzliwa historia kraju ukształtowała jego obecny, niecodzienny dla nas charakter. Pomimo niewielkich rozmiarów, ilość atrakcji jest ogromna. Zaczynając od klasycznego wypoczynku na plaży, przez sporty wodne po doświadczenia kulturalne i estetyczne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zobaczmy, jak zorganizować wakacje na Malcie.
Stolica: Valletta
Waluta: Euro
Język: maltański, angielski
Religia: katolicyzm
Archipelag Wysp Maltańskich to wyspy: Malta, Gozo, Comino, Cominotto, Wyspy Św. Pawła i Filfla.
Malta w pigułce
Postrzeganie Malty jedynie przez pryzmat plaż i ciepłego morza jest sporym błędem. Choć skaliste plaże St. Paul’s Bay, St. Peter’s Pool czy Golden Bay i przejrzysta woda wydają się być tym, co Malta ma najlepszego to ślady pierwszych cywilizacji datowane są na 3200 r. p.n.e i związane ze wzniesieniem jednej z najstarszych świątyń w Europie. Wyspa przechodziła kolejno w posiadanie Fenicjan, Kartagińczyków, Nomadów i Rzymian, którzy pozostawili spory ślad po swojej cywilizacji, choćby akwedukty na Gozo.
Z tym okresem wiąże się również nawrócenie ludności Malty na chrześcijaństwo po tym jak u brzegów wyspy rozbił się okręt ze św. Pawłem na pokładzie w pobliżu Buggiby. W XVI wieku na wyspie pojawili się Kawalerowie Maltańscy – zakon joannitów. Pomimo tego inkwizycja na Malcie przeszła bez echa. Ponadto przenieśli oni stolicę z Rabatu do Valletty. Istotnym wydarzeniem było przejście pod protektorat Wielkiej Brytanii, która pozostawiła tutaj nie tylko swój język, ale też lewostronny ruch i znakomicie funkcjonującą pocztę, która listy dostarcza nawet w soboty. Dlatego też Malta to także ciekawe miejsce do nauki języków obcych, w tym języka angielskiego!
Kiedy jechać na Maltę?
Malta jest krajem odwiedzanym przede wszystkim latem. Trudno się dziwić – temperatury sięgają wówczas 32⁰ lub nawet 40⁰ C. Zimą temperatura spada do 14⁰ C co wyklucza kąpiele morskie, ale sprzyja zwiedzaniu wyspy.
Jak dotrzeć na Maltę
Na Maltę najlepiej udać się samolotem. Obecnie istnieje połączenie lotnicze m.in. z Krakowa, które obsługuje Ryanair. Przy odrobinie szczęścia możemy trafić na naprawdę atrakcyjną cenę biletu. Na Maltę latają również samoloty z Bolonii, Londynu, Amsterdamu, Wiednia, Frankfurtu.
Praktyczne informacje
Od 2005 r. Malta należy do Unii Europejskiej – paszport nie jest potrzebny. Przyjęła również euro jako swoją walutę. Malta posiada własny język – maltański, który w brzmieniu podobny jest do arabskiego. Nie ma jednak problemów z porozumieniem się po angielsku. Jako, że Malta była pod protektoratem Wielkiej Brytanii, łamaną angielszczyzną potrafią rozmawiać nawet starsi ludzie.
Transport po Malcie
Jeśli planujemy intensywnie zwiedzać wyspę, dobrym pomysłem jest wynajęcie auta. Ceny nie są wygórowane, a wygoda jest olbrzymia, gdyż nie we wszystkie miejsca można dostać się autobusem. Trzeba tylko pamiętać, że na wyspie obowiązuje ruch lewostronny.
Zwyczaje
Religią dominującą jest katolicyzm. Malta posiada tyle kościołów, że starczy ich na każdy dzień w roku. Należy więc pamiętać, że niektóre zasady obyczajowe są restrykcyjnie. Najważniejsze jest to, aby pamiętać o należytym stroju wchodząc do kościoła. Opalanie się topless lub zbyt skąpy strój na plaży również nie będą dobrze postrzegane.
Trzeba też pamiętać, że na Malcie, jako kraju śródziemnomorskim, spotkamy się ze sjestą co oznacza, że wszystkie sklepy oraz instytucje – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – będą zamknięte w niektórych godzinach.
Mapa Malty
Maciej Rożkiewicz
Przeczytaj też: Relacja z podróży na Maltę