Bułgaria – pomysł na wakacje

Wyśmienite wina, mocna rakija, orzeźwiający tarator, szopska sałata, a do tego ciepłe morze, gorący piasek i zabytki sprzed trzech tysięcy lat – taki obraz tworzy Bułgaria w telegraficznym skrócie. Niestety, żadne słowa nie oddadzą w pełni widoków roztaczających się w miastach i miasteczkach położonych tuż nad brzegiem Morza Czarnego.

Bułgaria

Autorka: Justyna Rut

Złote Piaski

Złotym miejscem na wypoczynek w tym kraju są Złote Piaski, czyli drugi co do wielkości nadmorski kurort. Jego nazwa wzięła się od koloru piasku, który złoci tamtejsze plaże. W bliskim sąsiedztwie leży park przyrodniczy stanowiący idealne miejsce dla spacerowiczów szukających ochłody w cieniu drzew oraz ugaszenia pragnienia przy leśnych źródełkach. Na amatorów plażowania są miejsca z leżakami, a dla tych bardziej aktywnych boiska do siatkówki, wypożyczalnie motorówek, statki rejsowe bądź loty specjalnym balonem tuż nad morskim akwenem. Przy bardziej skalistym wybrzeżu dla zwolenników „pełnego” opalania wyznaczono fragment plaży dla nudystów. Ciekawym zabiegiem kosmetycznym jest oferowane w tym kurorcie „fish spa” polegające na włożeniu nóg do akwarium, gdzie pływają małe rybki obgryzające martwy naskórek stóp.

Bułgaria Złote Piaski

Wieża Eiffle'a w bułgarskich Złotych Piaskach

Peeling rybkami

Fish SPA w Złotych Piaskach

Lasy Bułgaria

Dwuznaczne literki przy jednym z leśnych źródełek

Bułgaria

Meduza

Warna

W wolnej chwili warto wybrać się do pobliskiej Warny, gdzie czeka na nas polski akcent w postaci mauzoleum króla Władysława Warneńczyka, który zginął mają zaledwie dwadzieścia lat w czasie walk o wyzwolenie Bułgarii spod tureckiego panowania. Spacerując po warneńskich ulicach nie sposób ominąć drugą pod względem wielkości bułgarską świątynię, czyli katedralną cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy wykonaną w stylu bizantyjskim oraz ozdobioną wewnątrz pięknym ikonostasem. Decydując się na podróż komunikacją miejską można się lekko zdziwić, ponieważ biletów nie kupimy ani w kiosku, ani w automacie, ale u pani, która jest w każdym autobusie lub trolejbusie i pilnuje, aby każdy z podróżujących miał odpowiedni bilet.

Władysław Warneńczyk

Mauzoleum króla Władysława Warneńczyka

Warna Komunikacja Miejska

Bilety na komunikację miejską w Warnie i przewodnik po Bułgarii

Warna Termy

Termy w Warnie wybudowane za panowania cesarza Antoniusa Piusa

Nesebyr

Dla miłośników dalszych wypraw, nie tylko w skali kilometrów, ale także lat, idealne jest odwiedzenie Nesebyru. Miasto zostało założone na półwyspie przez Traków ponad 3 000 lat temu i było zwane Manabrią, a później Mesambrią. Obecnie można w nim kupić wino wyrabiane według tradycyjnej i strzeżonej receptury zwane dokładnie tak jak jedna z pierwszych nazw dzisiejszego Nesebyru. W trakcie spaceru po zaułkach ulic turyści często zapraszani są na degustacje rodzimych trunków. Przed zakupem wybranego wina warto skorzystać z takiego zaproszenia, ponieważ nie wszystkie są godne polecenia. Choć smak jest rzeczą gustu, a o gustach jak wiadomo się nie dyskutuje…

Nesebyr

Widok na Nesebyr

Nesebyr

Balkony wystające na ulice Nesebyru

Kuchnia bułgarska, alkohole i zakupy

Bułgaria stanowi raj dla smakoszy potraw bogatych w warzywa, owoce i ryby, które są tutaj wyjątkowo smacznie przyrządzane. Najbardziej słynnym daniem jest sałatka szopska oraz tarator (chłodnik z ogórkami, orzechami włoskimi i czosnkiem) wprost idealny na upalne dni. Dla osób preferujących mięsne potrawy można polecić kawarmę, która jest mieszaniną różnego rodzaju mięs smażonych z cebulą i przyprawami lub giuwecz, czyli duszone mięsne kawałki z warzywami.

Ten słoneczny kraj słynie także z tanich, ale zarazem dobrych win i innych napojów wyskokowych. Dla miłośników mocniejszych trunków sprawdzi się wysokoprocentowa rakija, smakowo przypominająca brandy i przyrządzana głównie ze śliwek, choć istnieją różne jej odmiany wyprodukowane także z winogron, moreli i innych owoców. Zdecydowanie lżejszymi alkoholami są bułgarskie wina, których bogactwo smaków zaspokoi nawet największych koneserów. Piwosze pragnienie ugaszą regionalnymi piwami, takimi jak: Zagorka czy Astika.

Bułgaria Handel

Uliczne stragany na ulicach bułgarskiego kurortu

Na straganach poza owocami, warzywami i rękodziełem goszczą również rozmaite przyprawy, kosmetyki z płatków róży oraz słodkie miody z dodatkiem migdałów, orzechów lub innych rozmaitości. Niestety często ceny dla obcokrajowców są zupełnie inne niż dla Bułgarów, więc można się targować, co nie zawsze jest łatwym zadaniem, lub wybrać na zakupy w towarzystwie znajomego Bułgara i zapłacić znacznie mniej. W większych kurortach jak na przykład Złote Piaski zazwyczaj sporo przepłacimy. Zakupy róbmy więc w większych miastach – owoce zamiast za pięć lewów dostaniemy za jednego. Ceny biletów w komunikacji miejskiej są stosunkowo niskie i bardziej opłaca się podróżować nią niż taksówkami.

Bułgaria Przysmaki

Bułgarski przysmak: miód z migdałami

Rozrywki w Bułgarii

Nocą miasta przy wybrzeżu tętnią imprezowym życiem. W dyskotekach grane są europejskie utwory, ale w niektórych lokalach można się bawić przy dźwiękach narodowej bułgarskiej muzyki. Każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od tego czy chce szaleć na parkiecie, czy po prostu odpocząć po męczącym dniu przy lampce wina, kuflu piwa lub kieliszku rakiji mówiąc po bułgarsku: „Na zdrawe!”.

Justyna Rut

Bułgaria

Przewodnik po Bułgarii

Bułgaria latem to słońce, upał, ciepłe morze, a zimą – dobre miejsce dla narciarzy. O każdej porze roku warto tu zajrzeć na rarytasy w kuchni, pyszną kawę i wino. Mieszkańcy są serdecznie nastawieni, oferta turystyczna wykracza poza Złote Piaski, monaster Bilski czy Warnę. Przewodnik Bułgaria. Pejzaż słońcem pisany ułatwia planowanie podróży, transport i zwiedzanie Bułgarii. Dowiemy się więcej o historii Bułgarii, jej kulturze, kuchni, tradycjach oraz zawiera cenne informacje praktyczne.

Zobacz więcej i kup online >>

Zobacz też: Praktyczny Przewodnik – Blog podróżniczy

Może Ci się również spodoba